Kovo 16-oji – Knygnešio diena!

booksKnygnešystė – 21 amžiaus Lietuvos istorijos fenomenas, patriotinė veikla, nukreipta prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, kuri truko daugiau kaip 40 metų.  Rusijos imperijos valdžiai uždraudus leisti bei platinti knygas lietuvių kalba. Lietuviai šiam reikalavimui priešinosi lietuviškus leidinius spausdindami užsienyje (tuometinėje Prūsijoje, Mažojoje Lietuvoje, Amerikoje) bei nelegaliai gabendami per sieną ir platindami Lietuvoje, kuri tuo metu buvo carinės Rusijos imperijos sudėtyje.

Knygnešys – žodis, sunkiai išverčiamas į kitas kalbas. Jį galima tik nusakyti ir paaiškinti jo reikšmę. Savitai ir išradingai tą padarė italų kalbininkas Pietro U. Dini savo knygoje „Baltijos žiedas“, knygnešį pavadinęs portalibri ir šalia paaiškinęs: contrabbandieri della Lituanita – pažodžiui išvertus – lietuviškumo kontrabandininkas. Galbūt, šis žodžio ir viso reiškinio apibūdinimas yra vienas tiksliausių.

100-renginiu-virselismazasKnygnešio dienos proga Marijampolės TAU bendruomenė dėkoja mūsų bičiulei leidyklai ,,Terra Publica”, kuri Marijampolės Trečiojo amžiaus universitetą parėmė padovanodama kelis šimtus knygų „Lietuva. 100 renginių, kuriuos verta išvysti“.

tp-leidykla_logo

Mes džiaugiamės, kad nėra pamirštamas Lietuvos kultūros paveldas, turizmo po gimtąjį kraštą propagavimas ir kad knygos ne tik leidžiamos Lietuvoje, bet ir yra apie Lietuvą.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s