Kiek mes esame saugūs, kiek saugi Lietuva?

20160315_113620Kovo 15 dieną Marijampolės Trečiojo amžiaus universitete vyko diskusija apie Lietuvos saugumą. Joje dalyvavo Lietuvos kariuomenės atsargos pulkininkai Gediminas Grina, buvęs VSD vadovas ir Eugenijus Vosylius, buvęs Karo akademijos viršininkas, kurie pasidalino savo turima patirtimi bei supažindino kaip viskas atrodo iš vidaus.
Diskusijos metu buvo pristatyta ne tik kiek lėšų kasmet yra skiriama saugumui, bet ir pristatyti didžiausi trūkumai, kurie neleidžia išvystyti sistemą taip, kad kuo daugiau žmonių būtų įtraukta į kariauti galinčių piliečių sąrašą. Vienas iš tokių trūkumų – strateginio komunikavimo trūkumas. Paskaitos metu buvo palyginta Lietuvos ir kitų valstybių lėšų skyrimas saugumui. Lietuva, nors ir paskutiniais metais skiriamų lėšų nuo BVP rodiklis pakilo iki 1,48 %, yra viena iš mažiausiai skiriančių lėšų valstybė. Palyginimui Estija, kuri nuo pat 2008 m. krizės išlaikė stabilų 2% lėšų skyrimą saugumui nuo BVP, paskutiniais metais taip pat skyrė virš 2 % saugumui. Iki 2020 m. planuojama ir Lietuvoje skirti 2 % saugumui. Nors reikėtų paminėti, kad planuojama jau buvo du kartus tai padaryti, tačiau abu kartus tai nebuvo įvykdyta.

Antroje paskaitos dalyje daugiau buvo kalbama apie žvalgybą. Buvo aptariami tokie klausimai kaip valstybės bendradarbiavimas su kitomis valstybėmis dėl šnipų perdavimo, skambučių pasiklausymas.  Buvo paminėtas faktas, jog tikrai daug žmonių nėra klausomasi Lietuvoje. Per metus tai būtų apie 2000 žmonių.

Diskusijos pabaigoje buvo galima užduoti klausimus. Norinčių atsirado išties nemažai. Vieni klausinėjo apie Lietuvos saugumą ir galimas grėsmes, kiti norėjo išgirsti, kodėl Lietuva atsilieka nuo kitų Baltijos šalių. Pasibaigus klausimams, svečiai buvo apdovanoti ir buvo padėkota už jų atvykimą į Marijampolę.

Robertas Žalnieraitis
Kultūros ir sporto vadybos III kurso studentas

© Nuotraukos Aušrinės Česnulienės
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s