Keistis į gera niekada nevėlu

goats_butting_headsSausio 14 dieną Psichologijos fakulteto studentai-senjorai rinkosi į „Ryto“ pagrindinę mokyklą susitikti su lektore psichologe Laura Dubosaite.  Paskaitos tema ,,Konstruktyvūs konfliktų sprendimo būdai“.

Lektorė supažindino su įvairiomis žmonių grupėmis, palygindama jas su gyvūnais, paaiškino kaip jie elgiasi konfliktinėse situacijose.

vėžlysPirmoji grupė, tai žmonės- Vėžliai. Konflikto metu jie slepiasi. Ar tai gerai? Reikalingas bendravimas. Nebendraudamas vėžlys problemų nesprendžia.

meškiukasAntroji grupė-Meškiukai. Tai tas šiltas, minkštas, mielas gyvūnėlis. Atrodo puiku. Jie geri, nenori pyktis, jie savimi didžiuojasi, gražiai auklėja vaikus. Viskas kas geriausia tik vaikams, tik jiems. O vaikai tokių tėvų, žiūrėk, pikti, kerštingi, neatjautūs, išlepinti. Taigi žmonės meškiukai lyg tai gyvena svetimą gyvenimą ir jaučiasi nelaimingi. Jie turi išmokti būti savimi, turėti svajones.

ryklysTrečioji grupė žmonių – Rykliai. Tai tokia žmonių grupė, kurie konflikto metu būtinai turi laimėti. Vieni jų agresyvūs, smurtauja, šantažuoja, kiti naudoja net fizinį smurtą.

lapėKetvirtoji žmonių grupė – Lapės. Tai protingi, ieško sprendimo, bando susitarti, tačiau rinkdamiesi kompromisą, pamina savo norus, paisydami kitų, neįžeisdamami jų. Lapės – didžiausi vargdieniai. Paisydami kitų, patys save apgauna.

erelisPenktoji žmonių grupė-Ereliai. Papuolę į konfliktinę situaciją žmonės ereliai geba pakilti aukštai, aprėpti žvilgsniu, išgirsti smulkiausius konflikto niuansus, suprasti kas abiems konfliktuojančioms pusėms svarbu, daryti viską kad abiems būtų gerai. Tai atsiperka laimės jausmu.

Kaip tvarkytis su emociniais konfliktais? Yra stebuklingas žodis ,,Atsiprašau“. Neužtenka vieno karto, kartok du, tris kartus. Tikrai padės, užgesins konfliktą.

Lektorė patarė, kaip įveikti konfliktą.

  1. Atvirai bendrauti.

2. Klausytis, mažiau kalbėt.

3. Išsakyti poreikius. Visos konfliktuojančios pusės turi išsakyti ko nori.

Kaip teisingai išsakyti? Būtina naudoti žodžius: Aš. Mano. Man. Vengti žodžio Tu.

Reikalinga įvardyti kaip tu jautiesi. Aš jaučiuosi įskaudinta, man labai negera tai sakyti ir tt…

Labai svarbu norus išreikšti pozityviai, kalbėti apie konkrečius dalykus.

Stenkimės būti ereliais. Siekime pakilti aukštai ir į viską žvelgti akylai ir pozityviai.

Psichologijos fakulteto seniūnė Gražina Pavilionienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s