Mokslo metų pabaigai – ekskursija į Prancūziją

IMG_7404Marijampolės TAU mokslo metai prašuoliavo kaip greiti žirgai, o jų pabaigą vainikavo kelionė į Vokietiją – Prancūziją – Belgiją. Išvyką senjorai pradėjo sustojimu Mozelio slėnyje, žavingame Kohemo miestelyje su nuostabia pilimi. Pasigrožėję Mozelio slėniu, susipažinę su Liuksemburgu – didžiausia savo plotu nykštukine valstybe, senjorai toliau tęsė kelionę į Prancūziją.

Atvykus į Paryžių Marijampolės TAU senjorų laukė įdomi ekskursija po istorinį miesto centrą – Ile de la Cite – Paryžiaus miesto salą. Ekskursantai aplankė gotikos šedevrą – Notre-Dame – Paryžiaus Dievo Motinos katedrą bei prisiminė Viktoro Hugo romaną „Katedra“. Lankėsi Eifelio bokšte, Invalidų rūmų ansamblyje, vaikštinėjo Eliziejaus laukais, kurių gale – Triumfo arka, pažyminti Napoleono didžiasias pergales ir pagerbianti žuvusius karius iki šių dienų (dega amžinoji ugnis). Senjorai turėjo galimybę pasigėrėti Paryžiaus madingiausiais modeliais aplankant modernųjį Defanso rajoną su įspūdingais dangoraižiais, Defanso arka ir naujausiais prekybos centrais. Taip pat aplankė ir Kvepalų muziejų – čia sužinojo kvepalų atsiradimo istoriją, išbandė ir įsigijo patikusių kvepalų.

Kelionė tęsėsi išvyka į Luaros slėnį, kuris garsėja lyg iš pasakų nužengusiomis pilimis ir rūmais, nuostabiais peizažais ir išties primena rojaus kampelį. Pirmiausiai aplankoma įspūdingoji Šamboro pilis – karaliaus Pranciškaus I rezidencija, kurią jis pasistatė grįžęs iš Milano tam, kad galėtų gyventi šalia savo meilužės Tury kunigaikštytė ir praleido joje tik 42 dienas per 32 metus. Ši pilis – didžiausia ir įspūdingiausia iš karališkųjų pilių Luaros slėnyje. Joje yra net 440 kambarių, 365 kaminai ir 13 paradinių laiptinių. Šamboro pilis, įsikūrusi nuošalioje vietoje, kadaise naudota kaip karališkoji medžioklės rezidencija. Gražiausia pilies parko dalis atvira lankytojams, o 32 km. ilgio siena atitvertos Respublikos prezidento medžioklės valdos.

Atvykę į Ambuazo miestelį senjorai aplankė Leonardo da Vinčio rezidenciją – Clos–Luce pilaitę, kurioje genialusis išradėjas praleido paskutiniuosius trejus savo gyvenimo metus: L. da Vinčio apartamentai, keturios dešimtys šiuolaikiškų maketų, sukurtų pagal jo, kurio „žvilgsnis matė keturis amžius į priekį“, paliktus brėžinius.

Kelionė tęsėsi, aplankėme Vilandri pilį ir jos sodus. Vilandri pilis yra vienas geriausių ir gražiausių Renesanso stiliumi įrengtų sodų pavyzdžių. Pilis buvo pastatyta XVI a. finansų ministro Žano le Bretono. Tai – viena iš paskutiniųjų didžiųjų renesansinių Luaros slėnio pilių. Tačiau ne pilies grožis ir istorija sužavėjo pasaulį, o šalia jos plytintys Renesanso laikotarpiu sukurti preciziški ornamentiniai sodai. Vilandri pilies parke galima išvysti dekoratyvinių augalų, aplink tvenkinį įrengtą vandens sodą, prieskoninių žolelių bei daržovių sodus. Vilandri sode patartina neskubėti: pamažu keliaujant labirintais, prisėsti ant suolelio rožių pergolėje, iš arti apžiūrėti tarp gyvatvorių susodintas daržoves. Gėlynai pilies soduose užima apie 1 ha plotą, o Vilandri pilies vandens parko pavyzdžiu pasinaudojo ir kiti architektai. Jų pavyzdžių galima rasti ir Lietuvoje – toks parkas buvo suprojektuotas ir Palangoje, prie Tiškevičių rūmų.

Toliau – vizitas į prancūziško renesanso brangakmenį – Šenonso pilį, kurioje gyveno Prancūzijos karalienės, o taip pat karalių meilužės. Moteriškoji Šenonso pilis – viena dailiausių ir elegantiškiausių Luaros slėnyje. Tad dažnai ši dar vadinama pilimi – tiltu, kabančiu ant vandens. Šenonso pilies pagrindinį pastatą supa Šero upė. Šią pilį garsina ne tik pilies istorijoje susipynusios dvaro intrigos, bet ir žinia, jog pilyje pradėjo muzikuoti ir kurti kompozitorius Klodas Debiusi.

Dažnai liaudyje Šenonso pilis vadinama „Damų pilimi“, kadangi šeimininkių čia buvo net šešios ir kiekviena jų turėjo savitą skonį ir lakią fantaziją. Viena menių pavadinta Penkių karalienių kambariu, nes jame savo laiku gyveno Marija Stiuart, Margarita Prancūzė (Karalienė Margo), Luiza Lotaringietė, Elžbieta Austrė ir Elžbieta Prancūzė. Karalius Henrikas II kadaise šią pilį padovanojo savo favoritei Dianai de Puatjė. Per Šero upę buvo nutiestas romantiškasis arkinis tiltas, taip pat buvo įrengtas puošnus sodas. Tačiau žuvus karaliui, jo žmona Kotryna de Mediči pilį susigrąžino ir pavertė savo mėgstamiausia rezidencija. Be to, greta Dianos sodo įrengė itališko stiliaus sodą. Šiandien galima apžiūrėti abu sodus, konkuruojančius tarpusavyje augalų grožiu ir jų įmantrumu. Pilies interjeras išpuoštas prabangiais flamandų gobelenais, puikiais paveikslais, įvairių epochų baldais.

Eksusantai aplankė pilį Usse – miegančios gražuolės pilį. Usė pilisyra aprašyta Šarlio Pero „Miegančios gražuolės“ pasakoje. Autorius šią pilį pavertė savo herojės buveine. Toliau aplankytas Trogloditų kaimas – smiltainėje išraustą gyvenietę (trogloditai – urviniai žmonės, kurie nemokėjo statyti namų, todėl gyveno urvuose).

Aplankius tokią gausybę Luaros slėnio pilių, senjorų laukė Dienos poilsis Atlanto vandenyno. Poilsis prie Atlanto vandenyno – XIX a. aristokratų ir turtuolių pamėgtame La Baule kurorte su ilgais smėlio paplūdimiais, puikiais jūrų gėrybių restoranais bei ištaigingomis vilomis pušyne.

Pasimėgavę Atlanto vandenyno pakrante, senjorai vyko į buvusį korsarų miestą-tvirtovę – Sen Malo. Miestas apjuostas gynybine siena, kurios ilgis prilygsta jūrinei myliai. G. Floberas šio miesto gyventojus pavadino „mažąja tauta“, kuri turi savo istoriją ir iki šiol garbinamus savus didvyrius. Trumpas sustojimas prie Grueno iškyšulio, kur pasigėrėsite Landes ir Chausey salų panorama. Toliau vykome į Kankalį, kur auginamos austrės, turtingos jodo ir druskos bei vertinamos dėl ypatingo riešutų skonio…Po pietų – išvyka Sen Mišelio įlankos link, kur gravitacinė Mėnulio ir Saulės traukos jėga sukelia stipriausius Europoje potvynius ir atoslūgius. Čia lyg Cheopso piramidė dykumoje iškyla Sen Mišelio kalnas. Aplankomas X a. įkurtą benediktinų vienuolynas, kuris vadinamas „Vakarų stebuklu“.

Palikę Prancūziją ir nuostabųjį Luaros slėnį išvyksome į Briuselį. Čia susipažinome su Belgijos sostine. Briuselis laikomas visos Europos Sąjungos sostine, čia įsikūrę Europos parlamentas, Europos Komisija ir Taryba. Miestas garsus gausybe paminklų, pribloškiančia architektūra: Grand Palace – gražiausia Europos aikštė, Rotušė, Karalių rūmai, miesto simbolis Maneken Pis skulptūra, Heiselio parodų parke stovi miesto simbolis – Atomijus.

Taip turiningai mokslo metus užbaigė Marijampolės Trečiojo amžiaus universiteto senjorai laukdami kitų kelionių ir naujų įspūdžių!

Aušrinė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s