Danijoje pas draugus H. K. Anderseno gimtinėje

IMG_5322Marijampolės Trečiojo amžiaus universitetas neseniai atšventė savo veiklos dešimtmetį. Senjorus sveikino ne tik draugai iš Lietuvos, bet ir iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, Vokietijos ir Portugalijos. Senjorų neužmiršo prezidentas V. Adamkus, Ministrai, kilę iš Sūduvos krašto. Visiems džiugu, kad Universitetas, vadovaujamas O. Sakalauskienės, dirba kūrybiškai ir inovatyviai.
Vos tik nutilo jubiliejinis šurmulys, Universiteto lankytojų grupė su folkloro ansambliu „Senapilė“ ir moterų vokaliniu ansambliu „Jaunystės aidas“ vyko į kelionę pas bičiulius Odensėje, Danijos karalystėje. Trejų metų savanorystės Grundtvig projektas „Iš širdies į širdį“ pasibaigė, bet noras pažinti šalį ir pasimatyti su kolegomis – liko. Pėsčiomis išvaikščioję Odensės miestą, susipažinę su protestantų ir katalikų bažnyčiomis bei jų garsaus rašytojo H. K. Anderseno gyvenimo ir jo veiklos įamžinimu, susirinkome į Senjorų namus. Iki vėlaus vakaro skambėjo dainos ir posmai trimis kalbomis. Senjorų namų lankytojai smagiai plojo marijampoliečiams atlikėjams, gyrė jų tautinius rūbus ir suvenyrus. O kiek džiaugsmo ir teigiamų emocijų suteikė bendri šokiai ir dainos!
Kitą dieną lankėmės sostinėje Kopenhagoje. Tai ir didžiausias Danijos miestas, turintis virš 1 milijono gyventojų ir kasmet pasipildantis naujais. Čia grožėjomės Undinėlės skulptūra, kurią miestui padovanojo aludaris Karlas Jakobsenas. Skulptūrą sukurti įkvėpė K. Anderseno pasaka apie undinę. 2013 m. rugpjūčio 23 d. šiai iš bronzos ir granito pagamintai įžymybei sukako 100 metų.
Paskui skubėjome prie Amalienborgo rūmų – Karališkosios šeimos rezidencijos, stebėjome sargybos pasikeitimo ceremoniją. Vėliau lankėmės Nyhavn – naujame uoste, kuris seniau buvo miesto nusikaltimų židinys, o dabar – pramogų vieta. Taip pat matėme Kristianborgo rūmus – Danijos parlamento pastatą.
Stroget – didžiausia Kopenhagos prekybinė zona, esanti pačioje miesto širdyje. Tai viena ilgiausių pėsčiųjų gatvių Europoje, o joje – daugybė žinomų prekinių ženklų parduotuvių.
Miesto rotušės pastatą puošia Kopenhagos įkūrėjo vyskupo Absalono statula, o iš varpinės bokšto atsiveria puiki sostinės panorama.
Odensė įsikūrusi Fynn saloje, o Kopenhagą, kuri yra Sealand saloje, jungia tiltas, atidarytas 1999 m. Jo ilgis – 18 km ir tai yra ilgiu antras tiltas (po Japonijos) pasaulyje.
Matėme Tivoli parką, sukurtą H. K. Anderseno pasakų motyvais, grožėjomės senamiesčio senosios ir naujosios architektūros deriniu, absoliučia milijoninio miesto švara ir tvarka.
Liko daug gražių ir šiltų prisiminimų iš šeimų, kuriose buvo apsistoję dalis projekto dalyvių. Danai jiems negailėjo nei maisto, nei pagyrų už kūrybiškumą ir bendravimo kultūrą. Jie noriai aiškino jų švietimo ir kultūros, sveikatos ir socialinės apsaugos ypatumus. Mums tapo aišku, jog žmogus yra šalies vadovų dėmesio centre. Todėl danai neniurna, mokėdami progresinius mokesčius – 8% iki 63% nuo mėnesio atlyginimo. Kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau – darželiui, mokyklai, ligoninei ar slaugai. Jiems taip pat svarbu, kad kaimynas, bendradarbis, tautietis jaustųsi saugus ir aprūpintas.
Pasiteiravus, kodėl prie namų nenaudojamas dirbamos žemės plotas bulvėms, burokams ar svogūnams auginti, danas paaiškina, jog jo rūpestis – galvijai, o daržoves augina kitas ūkininkas. Jis irgi turi užsidirbti ir išsilaikyti rinkoje. Štai taip!
Šalis gal ir buvo senjorams tolima autobuse, bet artima širdžiai ir sielai. Geriau kartą pačiam pamatyti, negu triskart išgirsti. Projektai – geras dalykas. Jie tikrai iš širdies į širdį.

Birutė Arlienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s