Laikas skirtas ištaisyti klaidas, susitaikyti, atleisti, džiaugtis kiekviena akimirka

20150330_140129Kovo 30 d. TAU Psichologijos fakulteto studentus į salę sukvietė lektorė, psichologijos mokslų daktarė, Aldona Palujanskienė.
Užsiėmimo tema: “Svarbūs brandžios asmenybės ugdymosi veiksniai”. Lektorė klausytojams pateikė vertingų žinių apie pensinio amžiaus žmogaus , kaip brandžios asmenybės ugdymosi veiksnius. Žmogus dažnai sureikšmina savo gyvenimą, vyresnis žmogus nori daugiau dėmesio.
Senstant turėtume šį laiką skirti susitaikymui, atsiprašymui. Reikia žiūrėti į save pozityviai, nepykti ant savęs, nekaltinti, pamiršti, kad esi reikšmingas, nereikalauti dėmesio, pagarbos sau, nesistengti būti lyderiais. Tos pastangos duos teigiamus vaisius. Juk kai ruošiesi pačiam blogiausiam neatsitinka blogiausia. Reikia stengtis pamatyti gerus žmones, pamatyti tai kas gražu. Svarbiausia senstant mokytis atleisti, svarbu užmegzti šiltus, artimus ryšius su savais. Tai ir dėmesys, teigiami jausmai, laikas. Stengtis būti introvertiškais, daugiau gilintis į save. Mes turime pereiti į stebėtojo vaidmenį. Privalome paleisti nuosavybę, sveikatą, santykius,seksualumą, valdžią ir galiausiai savąjį ,,Aš“. Mes neturime primesti kitiems savo nenusisekusio gyvenimo, savo ligų…Tai tavo gyvenimas ir tik tu turi spręsti savo problemas.
Lektorė kalbėjo apie fizinius pokyčius senstant ir mokė kaip apsisaugoti, kad jie negadintų gyvenimo, apžvelgė amžiaus tarpsnius ir jų uždavinius. Pensinio amžiaus uždaviniai yra:
Prisitaikyti prie mažėjančių fizinių galimybių, palaikyti gyvenimo kokybę, prisitaikyti prie pensinio amžiaus ir mažėjančių pajamų, prisitaikyti prie vienatvės, palaikyti ryšius su bendraamžiais, palaikyti patenkinamas gyvenimo sąlygas.
Senatvė-nuostabaus lėtumo, ramybės, kantrybės, gebėjimo atleisti, mokėjimo palaukti, davimo nieko neprašant ir gebėjimo džiaugti akimirka metas. Mėgaukimės šiuo laikotarpiu jį įprasmindami gerais darbais. Gražių švenčių!

Su Šv. Velykom, su margučiais,
Su pirmais pavasario žiedais!
Palaiminto prisikėlimo ryto,
Gyvenimo su džiaugsmo spinduliais!

Psichologijos fakulteto seniūnė Gražina Pavilionienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s