Iš vilkų gyvenimo: bijoti ar gėrėtis?

10397068_876428905724648_1284770577472955389_oTokia tema vyko pokalbis Aplinkosaugos fakulteto užsiėmime lapkričio 10 d. Pokalbį vedė Gamtos apsaugos asociacijos „Lietuvos vilkas“ pirmininkė Lina Paškevičiūtė.

Ar daugelis iš mūsų esame iš arti matę gyvą vilką? Nebent zoologijos sode. Vilkai bijo žmonių, todėl nuo jų slepiasi ir vaikšto tik kai tamsu. Tai užkoduota jų genuose nuo tų laikų, kai vilkai buvo be atodairos naikinami.Buvo labai įdomus ir gyvas pasakojimas apie vilko reputaciją šiandien, apie tai, kaip jie gyvena, kokį vaidmenį atlieka gamtoje, kuo minta, kodėl kyla konfliktai su žmonėmis ir kaip šių konfliktų išvengti. Vilkų gyvenimas lyginamas su žmonių: jie, kaip ir žmonės, tuokiasi, veda vaikus, gyvena šeimomis, turi savo gyvenamą teritoriją, kurioje medžioja ir kurią saugo nuo svetimų vilkų. Priskaičiuojama iki 300 Lietuvoje gyvenančių vilkų, tai 60-70 vilkų šeimų. Kiekvienoje šeimoje vidutiniškai yra 3,6 nariai (žmonių statistinis šeimos narių vidurkis 3,03). Pagrindinis vilkų maistas – elniai, šernai, bebrai. Avys ir smulkūs raguočiai sudaro tik apie 3  jų raciono, bet gyvulius auginantys ūkininkai ir dėl tokio, rodos, menko skaičiaus jaučia skriaudą. 2013 metų duomenimis Lietuvoje ūkininkai augino apie 85000 avių. Vilkai papjovė apie 300. Dažniausiai avys nukenčia vasaros pabaigoje, kai vilkai savo jauniklius pradeda mokinti medžioti.

Kokių nuostolių vilkai bepadarytų žmogui, gamtoje jie labai reikalingi. Tai sanitarai, naikinantys silpnus ar paliegusius miško gyventojus, pasak Krylovo pasakėčios „Vilkas ir ėriukas“ –  „silpnam prieš tvirtą visur ir visad kaltu būt skirta“.

Profesionalus pasakojimas atvėrė daug įdomybių apie vilkų gyvenimą ir papildė tai, ką apie juos žinojome iki šiol.

Aplinkosaugos fakulteto dekanė Nijolė Savukynienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s