Pažintis su kvilingo technika

quilled_flowers

Š. m. lapkričio 4 d. Rankdarbių fakultetą lankančios studentės skubėjo į TAU, į kvilingo paskaitą, kurią vedė lektorė Vaida Šalaševičiūtė. Iš pradžių lektorė supažindino su kvilingo istorija.

Kvilingas (angl. quilling) – meno rūšis, kai siauros popieriaus juostelės sukamos į ritinėlius, o šie yra formuojami į įvairias figūras. Šios įvairios detalės komponuojamos ir jungiamos į vientisą kompoziciją.

Manoma, kad šią meno rūšį XV amžiuje pirmiausia pradėjo praktikuoti Italijos ir Prancūzijos vienuoliai ir vienuolės, kurie naudodavo plunksnos kotą (angl. quill) kaip įrankį plonoms popieriaus juostelėms sukti. Būtent nuo žodžio „quill“ ir kilo pavadinimas „quilling“. Šis menas daugiausia buvo naudojamas knygų viršelių ir įvairių religinių objektų dekoravimui. XVIII a. kvilingas ypač išpopuliarėjo Anglijoje. Iš esmės tai buvo aukštuomenės jaunų damų laisvalaikio praleidimo forma. Kai kurios to meto mokyklos kvilingą įtraukdavo ir į dėstomų dalykų sąrašą. Taigi šią paskaitą studentės galejo pasijusti aukštuomenės damomis, besimokančiomis kvilingo technikos subtilybių.

Kvilingo  grožis yra subtilus, jis žavi ir traukia jį išbandyti. Tos, kurios domisi rankdarbiais ir juos daro, tikrai susigundys išbandyti šią techniką. Kvilingo meno nėra sunku išmokti. Tai laiko ir kruopštumo reikalaujantis procesas. Šiam menui nereikia brangių medžiagų, todėl be didelių investicijų galima sukurti išties įspūdingus meno kūrinius.

Šis menas gali būti panaudotas įvairiems tikslams: atvirukams ar kvietimams kurti, paveikslams, miniatiūroms, interjero puošybai ir visur kitur, čia kiekvienas pats gali nuspręsti, kur šią techniką panaudoti.

Lektorė parodė skaidres, kuriose buvo galima pasižiūrėti jau pagamintų atvirukų bei iš jų pasisemti idėjų, taip pat supažindino kokios gali būti figurų formos, pamokė, kaip galima pasitelkus kvilingo įrankį su įpjova (angl. quilling slotted tool) formuoti įvairias figūras. Jų formos gali būti labai įvairios: tamprus apskritimas, laisvas apskritimas, lašelis, lenktas lašelis, akis, kvadratas, rombas, trikampis ir t. t. Sukamų figūrų pasirinkimas priklauso nuo to, kokią kompoziciją norime sukurti. Pačios populiariausios yra apskritimai, lašeliai, akis. Visos figūros pradedamos formuoti nuo apskritimo: juostelę susukame ant kvilingo įrankio, nuėmę leidžiame laisvai išsivynioti, tada galiuką patepame klijais ir suklijuojame.

Paskutinis etapas yra pats smagiausias, nes prasideda kūrybinis procesas. Suformuotos popieriaus figūrėlės yra dėliojamos į kompoziciją, dauguma studenčių susidėliojo nuo paprasčiausių paveikslėlių, kuriuose buvo kompozicijos iš apskritimų ir lašelių. Kiekviena detalė yra švelniai patepama lipalo klijais ir prispaudžiama ant viršelio norimoje vietoje. Pirmam bandymui pakako, nedidelės gėlių žiedelių ir lapelių kompozicijos, o apėmus įkvėpimui bei įgavus didesnės patirties ir kruopštumo galima sukurti įspūdingus kūrinius. Paskaita praėjo puikiai, studentės susipažino su nauja technika, įsisavino kvilingo technikos pradžiamokslį, pasisėmė idėjų.

Alina Smaidžiūnienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s