MAŽOS GUDRYBĖS: KAMBARINIŲ GĖLIŲ PRIEŽIŪRA

“Aišku, aš galėčiau apsieiti ir be gėlių, bet jos padeda man išsaugoti pagarbą pačiam sau, nes įrodo, kad mano rankos ir kojos nesukaustytos kasdieninių rūpesčių. Jos – mano laisvės įrodymas”, – teigia Rabindranatas Tagorė 

Kovo 25 d. namų ūkio fakulteto senjorai prasmingai  praleido laiką klausydami gėlių salono „Florina“ savininkės Linos Labanauskienės. Gėlės suteikia namams ir aplinkai jaukumo, tik mokėkime jas prižiūrėti – teigė lektorė. Gėlės bei kambariniai augalai labai puošia ir pagyvina namus, suteikia jiems gyvybės ir žavesio. Kai kurie jų ir ne itin puoselėjami puikiai auga, o kiti reikalauja ypatingo dėmesio. Kad nereikėtų mokytis iš klaidų ir be reikalo pražudyti ne vieną „augintinį“, nepatingėkite gerai sužinoti apie kiekvieno jų augimo specifiką, sąlygas.

Lektorė pateikė daug praktinių pavyzdžių.

 • Daržo žemė kambariniams augalams netinka, nes joje daug bakterijų, kurios namuose dauginsis. Jiems pirkite specialius žemės mišinius.
 • Nuolat valykite nuo augalų dulkes. Augalus blizgančiais lapais valykite glicerinu, nors tinka pieno ir vandens lygių dalių tirpalas.
 • Panaudokite trąšoms maisto atliekas. Puikiausiai tiks arbatžolių ir kavos tirščių mišinys. Ypač paparčiams. Augalams naudingas ir kiaušinių nuoviras.
 • Kad nepūtų augalo šaknys ir gerai nutekėtų laistomas vanduo, į vazono dugną įdėkite molinių indų šukių arba akmenukų.
 • Palangėje auginamų gėlių žemes užpilkite žvyru, kad lietus netaškytų lango stiklų.
 • Naują augalą kelias savaites laikykite atskirai nuo kitų – kas žino, gal jis serga.
 • Persodintų augalų du–tris mėnesius netręškite, nes gali neprigyti.

Laistymas

 • Apie kiekvieną augalą turite žinoti, daug ar mažai vandens jis mėgsta. Patikrinę ranka dirvos drėgnumą laistykite tik kelias dienas pastovėjusiu drungnu vandeniu. Nuo šalto vandens augalus ištinka šokas, o nuo chloruoto – tokia liga chlorozė.
 • Kiek aukščiau pastatykite kibirą su vandeniu, o aplink jį, žemiau išrikiuokite augalus. Į kibirą sumerkite virvelių, kurių kitas galas gulės ant gėlės žemės.
 • Jei neišgėrėte arbatos, ataušinę ją palaistykite augalus. Tačiau ne per dažnai – kofeinas gali pakenkti augalams.
 • Kabančioms gėlėms galite retsykiais įdėti ledo gabalėlių – ypač, jei nenorite prilaistyti po vazonu. Bet dažnai to daryti negalima.

Tręšimas

 • Kalbant apie tręšimą, prisiminkite, kad nežydinčių kambarinių augalų iki pavasario tręšti nereikia. Taip pat rekomenduojama žemę papurenti, kad augalų šaknys lengviau įsisavintų deguonį. Jei vazone atsiranda samanų, jas būtinai pašalinkite. Dažniausiai jos užauga, kai vazone yra labai šlapia žemė arba didelė oro drėgmė.
 • Jei vis dėlto žiemą norite augalus tręšti, darykite tai vieną kartą per mėnesį. Tręšiant gėles laikykitės ant pakuotės nurodytos normos. Naudokite trąšas, kuriuose yra mažai azoto. Žydintys augalai (azalijos, ciklamenai, orchidėjos, sanpaulijos, puošniosios karpažolės) turi būti laistomi šiltu vandeniu, kartais patręšiant juos mineralinių trąšų tirpalu. Laistant šaltu vandeniu šaknys gali supūti, lapų kraštai paruduoti, pagelsti ir nukristi.

Dulkės

 • Šaltuoju ir kartu tamsiuoju metų laiku nuo augalų ypač kruopščiai ir dažnai reikia nuvalyti dulkes. Tokiu būdu jų lapai galės geriau sugerti drėgmę bei saulės šviesą. Nuo pūkuotų gėlių lapų dulkes reikia valyti mažu minkštu sausu šepetėliu ar skudurėliu. Dideli lapai valomi kempine, o augalai su smulkiais lapais įstatomi į vonią ir nupurškiami drungnu vandeniu nesmarkia srove.Dulkių kiekį sumažinti galima dažnai vėdinant patalpas. Kai jas vėdinate, kambarinius augalus rekomenduojama pernešti į kitą vietą, kadangi skersvėjis ir staigus temperatūros kitimas gali nepataisomai pakenkti gėlėms. Nusistovėjus vidutinei patalpos temperatūrai, augalus galima parnešti atgal. Taip pat svarbu stebėti langus. Jeigu jie apšąla, o tai ypač būdinga seniems langams, apšals ir gėlės. Tokiu atveju langus galima apdengti plėvele arba užuolaidomis.

Ligos

 • Esant vėsiems ir drėgniems orams augalai gali susirgti įvairiomis lygomis: pilkuoju puviniu, miltlige, šaknų, stiebų bei viršūnių puviniu. Pažeistas vietas reikia išplauti ir nupurkšti fungicidais. Jeigu vazonuose ant žemės paviršiaus susidaro geltonos arba baltos apnašos, vadinasi augalas laistomas kietu vandeniu, jis gauna per daug trąšų arba gėlė toje pačioje žemėje auga per ilgai ir ją reikia persodinti. Norint išvengti augalų erkių, skydamarių bei amarų, augalų lapus bei stiebus rekomenduojama nuplauti šaltu vandeniu su tabako nuoviru. Taip pat galite smulkiai supjaustyti česnaką bei muilą ir įpilti vandens (santykis turi būti 3:1:1). Tokia mase patepkite tas augalo vietas, kuriose veisiasi kenkėjai. Po paros nuplaukite. Šia procedūra reikėtų kartoti 3–4 kartus kas 7–10 dienų.

Patarimai populiariausioms gėlėms

 • Kai kurie augalai žiemą visai nelaistomi. Pavyzdžiui, šilokams bei kaktusams svarbiausia juos supantis drėgnas oras.
 • Ant palangės, bet ne per arti lango, kad nesušaltų, reikėtų sustatyti katilėlius, margenius, chlorofitus. Arčiau stiklo galima laikyti kaktusus bei sukulentus.
 • Ciklamenai ir azalijos turi būti laistomi iš apačios, t. y. pripilant vandens į jų padėklus. Gebenės bei mirtos laistomos įprastai, kartais tiesiog apipurškiamos vandeniu.
 • Kalijos laistomos ir tręšiamos gausiai. Jeigu jos žydi, reikėtų tręšti mineralinių trąšų mišiniu.
 • Jei auginate klivijas, fuksijas, agapantus, juos reikia laikyti vėsioje, tačiau šviesioje erdvėje. Puiki vieta – netoli balkono durų. Laistykite kartą per mėnesį.
 • Auginantiems meilenius svarbu šias gėles laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Jiems išleidus žiedpumpurius, reikia persodinti.
 • Pasirūpinkite tinkama kambario temperatūra. Juk kalijos bei azalijos gali žydėti ir esant 12 laipsnių temperatūrai, auginant subtropinius augalus reikia sušildyti kambarį iki 16 laipsnių. Tropiniai augalai geriausiai auga esant didesnei nei 20 laipsnių temperatūrai.

Gėlės daro žmones geresnius ir laimingesnius; tai saulė, penas ir vaistai sielai. 
                                                                                             Luther Burbank 

Namų ūkio fakulteto dekanė Audronė Putauskienė

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s